Restaurování vily TUGENDHAT
památka světového kulturního dědictví UNESCO
Architektem nejslavnější funkcionalistické vily v České republice postavené v Brně v letech 1929 – 30 pro manžele Tugendhatovy je slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe. Po osmdesáti letech od výstavby vily byla v roce 2010 zahájena její dlouho připravovaná komplexní rekonstrukce. Ta se nevyhnula ani střeše a terasám, které prováděla naše společnost.
Při tvorbě nových skladeb střechy a teras pro současnou rekonstrukci vycházeli odborníci z VUT Brno spolupracující s kolektivem autorů projektu z konceptu tzv. „kompaktní skladby z pěnového skla FOAMGLAS® “ spojené s vysoce odolnou fólií ESHA universal a ESHA flex plain. V této střešní skladbě je klíčové právě důsledné dodržování principu kompaktnosti (slepení všech vrstev střechy horkým asfaltem), a izolační vrstva tak sdružuje současně funkce nejen spádové vrstvy, ale i dokonalé parotěsné zábrany. Deskové pěnové sklo FOAMGLAS® je vyráběné z vysoce kvalitního (nově vyráběného) skla, jeho skleněná buněčná struktura je parotěsně uzavřená, a proto je zcela neprodyšné a objemově nenasákavé. V projektu rekonstrukce byla vrstva tepelné izolace rozdělena na spodní spádovou vrstvu ze spádových klínů a horní vrstvu v konstantní tloušťce.
Informace o projektu
Použité technologie
Na rozdíl od skladeb střech vytvořených při rekonstrukci na počátku devadesátých let minulého století byly při nedávné rekonstrukci vily Tugendhat použity špičkové materiály ve vysoce spolehlivém systému kompaktní skladby. Protože se materiálová kvalita na této střeše spojila s profesionální řemeslnou prací, dostala vila Tugendhat ke svým osmdesátým narozeninám střechu té nejvyšší kvality. Na řadě referenčních staveb po celé Evropě se již prokázala životnost pěnového skla FOAMGLAS® v plochých střechách přes 50 let, a to bez sebemenšího zhoršení vlastností. Doslova tak lze konstatovat, že vila Tugendhat je nyní nejen pod ochranou organizace UNESCO, ale i pod ochranou kompaktní skladby FOAMGLAS®.